Skupiając się na gminie Biłgoraj nie można nie zwrócić uwagi na znajdującą się w samym centrum miasta zagrodę sitarską. Sitarstwo jak sama nazwa wskazuję polega na tworzeniu sit. Każda osoba przebywająca w Biłgoraju nie może przejść obojętnie obok skansenu, w którego skład wchodzi drewutnia, dom mieszkalny sitarza, spichlerz jak i ule oraz budynek inwentarski. Wydawałoby się, że nie ma w tym miejscu nic interesującego, jednak przyglądając się temu bliżej można szybko zauważyć niezwykłą historię tego miejsca.
Całość skansenu powstała na w XVI – XIX wieku. Całość jest wykonana w drewnianej konstrukcji co w tych czasach nie było niczym niezwykłym. Jednak dziś takie w całości drewniane zabudowania są bardzo rzadko spotykane i stanowią zabytki kultury. Tym bardziej ciekawe jest to, że całość tej konstrukcji zachowała się w samym centrum miasta, a skansen otoczony jest betonową pustynią w postaci wielopiętrowych bloków mieszkalnych. Skansen Zagroda Sitarska znajduje się na najstarszej ulicy miasta. Można tam zobaczyć jedyny zachowany w mieście dom mieszkalny wykonany w konstrukcji węglowej zakryty czterospadowym dachem. Cała czapka pokryta jest dziś bardzo modnym gontem. Budynek z zewnątrz zaciekawia czterokolumnowym gankiem. Budynki z XVII wieku charakteryzują się podziałem na dwie części, gdzie w każdej z nich znajduje się oddzielna kuchnia. Jedna z części to dawniejsza pracownia sitarza, druga zaś jest częścią mieszkalną. Podczas zwiedzania skansenu można zauważyć okna typu biłgorajskiego, które nie tylko są duże, ale również podzielone są one na dwanaście części.
Bardzo ważne jest, że każdy obiekt Skansenu posiada w sobie co wyjątkowego, coś na co warto zwrócić uwagę. Każdy z budynków przybliża zwiedzających do dawnych czasów. Jest to niezwykłe miejsce polecane zarówno przez mieszkańców jak i też przez wielu turystów tym bardziej, że jest zlokalizowany w centrum miasta co pozwala nawet na zwiedzanie podczas popołudniowego spaceru.